Carlos Santana Biyografisi

Carlos Santana Biyografisi

Carlos Santana Biyografisi ; Santana, Shaman, Supernatural gibi, her biri milyonlarca satarak, defalarca Multi-Platin ödülü almış olan ; pek çok albümlere sahip Meksika asıllı Amerika’lı müzisyen. Bununla birlikte Rock, fusion jazz, blues gibi farklı türlerde eserler veren Santana; Rolling Stone dergisi tarafından yapılan Tüm Zamanların En İyi 100 Gitaristi listesinde 15. sıradadır.

Hayatı Ve Müzikle Tanışması – Carlos Santana Biyografisi

Carlos Augusto Alves Santana, 20 Temmuz 1947 tarihinde, Autlán de Navarro, Jalisco, Meksika’da dünyaya geldi. Aslında Mariachi kemanisti bir babanın çocuğu olması sayesinde küçük yaşta keman çalmayı öğrendi. Ailesinin Jalisco’dan Tijuana’ya taşınması sayesinde farklı müzikal öğelerle tanışan; ve rock müziğe merak sarmıştır. Sonrasında Tijuana’dan sonra San Fransisco’ya taşındı.

Tijuana’dayken tanıştığı ve ilk hocası olarak gösterdiği gitarist Javier Batiz sayesinde; farklı bir gitar çalış tarzı edindi. Böylece bu farklılığı sayesinde San Francisco’da kısa sürede benzerleri arasında sivrilmeyi başardı. Dolayısı ile kurduğu ilk grup olan Santana Blues Band, 1969 yılındaki ünlü Woodstock festivalinde sahne alarak ; bununla birlikte popülaritesini kısa sürede arttırdı. Ve Santana, Columbia Records şirketi ile plak antlaşması imzaladı.

Ünlü Olmaya Başladığı Zamanlar – Carlos Santana Biyografisi

Grubun ilk albümü Santana, Amerika listelerinde 4 numaraya kadar yükselmeyi başardı. Aynı zamanda Woodstock festivalinin beklenenden daha büyük bir ünü de beraberinde getirdiğini fark eden grup ; ikinci albümleri olan Abraxas’ı zaman kaybetmeden, 1970 yılında yayınladı. Dolayısıyla albüm kısa sürede 4 milyondan fazla kopya satarak muhteşem bir finansal başarı getirdi. Fakat Santana, grubun gidiş hattını değiştirmek istiyordu. Ve de bu amaçla gruba Neal Schon’u katarak üçüncü albümleri olan ; 1971 yılında yayınlanan Santana III’de daha caz etkileşimli ve kompleks bir yapı olmasını garantiledi.

Bundan sonra 1972 yılında, grubun isim haklarına sahip olan Santana, bu avantajını kullanarak grubun kadrosunu tamamen değiştirdi. Ve deneysel, caz etkileşimli, mistik diye adlandırdığı yeni bir müzikal yapıya yöneldi. Sonrasında 70’lerin ikinci yarısında ve 80’li yıllarda sürekli arayış içinde, deneysel yapıda bir görüntü çizen grup; her ne kadar çok kaliteli albümlere imza atsa da; albüm satışlarında eski şaşalı günlerini uzun süre yakalama şansı bulamadı.

Supernatural Albümü İle Yeniden…. – Carlos Santana Biyografisi

1990’lı yılların başlarında albüm satışlarında ve hayran kitlesinde ciddi bir düşüş görülen Santana’nın imdadına; daha önce Columbia Records’da beraber çalıştığı Clive Davis yetişti. Davis sayesinde Arista Records ile yeni bir antlaşma imzalayan müzisyen; 1999 yılında, Eric Clapton, Rob Thomas, Dave Matthews gibi ; efsanevi müzisyenlerin de katkılarıyla Supernatural albümünü piyasaya çıkarttı.

Grammy Ödülü

Dünya çapında 25 milyondan fazla satış başarısına ulaşan albüm, 1999 yılında 9 Grammy Ödülü kazandı. Santana’nın müzik kariyerini tekrar başlatan albüm olarak da bilinen Supernatura; 1999-2009 yılları arasında 15 Multi-Platin ödülü kazanarak ulaşılması zor bir başarıya imza attı.

Supernatural’in başarısının ardından, 2002 yılında çıkarttığı Shaman adlı albümüyle aynı konsepti sürdüren Santana; bu albümde P.O.D. ve Seal gibi farklı müzisyenlerle çalıştı. Ve top100 listesinde beşinci sıraya kadar yükselen The Game of Love şarkısı ile başarı kazandı. Gitaristin son stüdyo albümü ise, All That I Am adıyla 2005 yılında yayınlandı.

Tüm Zamanların En İyi 15.Gitaristi

Paul Reed Smith (PRS) gitarları kullanan Carlos Santana’nın aynı zamanda PRS firması tarafından yapılan; ve kendi adını taşıyan Santana III adlı özel bir gitar serisi de bulunmakta. Rolling Stone dergisi tarafından Tüm Zamanların En İyi 100 Gitaristi anketinde 15. sırada gösterilen başarılı müzisyen; ilham aldığı isimler arasında B.B.King ve Jimi Hendrix’i gösteriyor.

Bünyemizde çeşitli konularda inceleme yazıları paylaşıyoruz. Bunlardan biri de Pesapallo sporunu anlatıyor.

İncelemek isterseniz tıklayınız.

Zar Oyunu yani Barbut oyunu Nedir? Okumak için tıklayınız.