Ünlü Basketbolcu Magic Johnson

Ünlü Basketbolcu Magic Johnson

Ünlü Basketbolcu Magic Johnson – National Basketball Association takımlarından Los Angeles Lakers’da oyun kurucu pozisyonunda forma giymiş ABD’li efsane basketbolcudur.

Magic Johnson, 14 Ağustos 1959 tarihinde Lansing, Michigan, ABD’de doğmuştur. Aslında asıl adı Earvin Johnson Jr.’dır. Tam 9 kardeşi vardı. Ayrıca çocukluk yılları zor geçti. General Motors fabrikasında çalışan babasının ve bir okulda kütüphanede görevli olan annesinin maaşlarıyla ; sıkıntılı dönemler geçirdi. Fakat o yüzünden hiç eksik olmayan tebessümüyle ve basket tutkusuyla bu tür sorunları dert etmiyordu.

Cicada ‘dan Magic’ e…

Bununla birlikte basketbol hayatı Everett lisesinde başlayan ve 2,06 cm boyunda olan Magic Johnson ; özellikle lise son sınıftayken 28.8 sayı ve 16.8 gibi çok yüksek ortalamalarla oynayıp ; Böylece dikkatleri üzerine çekti. Ayrıca 15 yaşında Everett Lisesi’nde oynarken 36 sayı, 16 ribaund, 16 asistlik muhteşem bir performans gösterince ; maçı izlemeye gelen Lansing State gazetesinin spor yazarlarından Fred Stabley ona “Magic” diye hitap etmiştir. Bununla birlikte o zamana kadar June Bug–Cicada (Ağustos Böceği) denilen Earvin’in lakabı artık Magic olmuştu.

Daha sonra Michigan State Üniversitesine devam eden yıldız oyuncu ; 1978-1979 sezonunda okulu Michigan ile birlikte NCAA şampiyonluğuna ulaştı. 1979 Draftlarında 1. sıradan seçildiği Los Angeles Lakers’a geldi. Michigan State Üniversitesi’nde çaylak sezonunda 17.0 sayı, 7.9 ribaund, 7.4 asistlik performansıyla ; takımına Big Ten şampiyonluğunu kazandırdı. Sophomore sezonunda ise Magic patlayarak NCAA finallerinde; tüm zamanların en çok seyredilen NCAA maçı olarak bu tarihi maçta ; Larry Bird’lü Indiana State’i 75–64 yenerek ilk ve tek NCAA şampiyonluğunu kazandı. Bu maçın daha sonradan ezeli rakibi olacağı Larry Bird’le yaptığı ; yani bir anlamda Magic–Bird düellosunun ; ilk maçı oluşundan ötürü mazide ayrı bir yere ve öneme sahip.

En Değerli Oyuncu Ödülü – Ünlü Basketbolcu Magic Johnson

Magic Johnson Oynadığı dönemlerde çeşitli şampiyonluklar ve ilki çaylak sezonunda olmak üzere ; üç kez NBA Finalleri En Değerli Oyuncu Ödülü kazandı.

1980 yılından beri Lakers’da beş kez NBA Şampiyonluğu kazanan Magic Johnson ; 8 Kasım 1991 gününde HIV virüsü taşıdığının açıklanmasının ardından hemen basketbolu bıraktığını açıkladı. Fakat 1992 yılında All-Star Maçı için geri döndü. Bu maçla All-Star MVP ödülünün sahibi oldu. Oyuncu arkadaşlarının protestoları sonrası tekrar basketbolu bıraktı.

1994 yılında Lakers’la 16 maçlık kısa bir coachluk deneyimi yaşamıştır. Ancak 4 yıl sonra, 1996 yılında, tekrar geri döndü. Üçüncü ve son kez emekliye ayrılmadan önce Lakers ile 32 maç oynadı.

Magic tamamını Los Angeles Lakers takımı ile geçirdiği 13 yıllık büyülü kariyerinde; bir sürü başarı elde etti. Takımı ile 5 NBA şampiyonluğu yaşadı. Ve 32 numaralı forması Los Angeles Lakers tarafından emekli oldu.

O dönemlerde gösteri amaçlı takımlar kuran ve takımlar satın alan Magic Johnson; Magic All-Stars adlı gösteri takımıyla ülkemizde Ülkerspor’la bir gösteri maçı yapmıştı. Yine büyüsünü konuşturan Magic maçı 30 sayı, 13 ribaund, 19 asistle tamamladı. Kendileri Lakers’ın ortaklarındandır. Staples Center’ da bronzdan olan dev bir heykeli bulunuyor..

Sürekli Başarı… – Ünlü Basketbolcu Magic Johnson

Magic Johnson 1996 yılında ; NBA’in 50 yılı anısına seçilen NBA Tarihinin En İyi 50 Oyuncusu listesine seçilmiştir. 2002 yılında Basketball Hall of Fame’e girdi. Ayrıca 2007 yılında ESPN tarafından NBA tarihinin en iyi oyun kurucusu seçildi.

Basketbolu bırakmasının ardından HIV/AIDS karşıtı güvenli seks etkinlikleri ile, yardımseverlik kampanyalarına katıldı.

Magic Johnson, 1991 yılında Earlitha Kelly ile evlendi. Elisa Johnson (d.1995), Earvin III Johnson (d.1992), Andre Johnson (d.1981) adlarında üç çocuğu vardır.

Ezeli rakibi ve dostu Larry Bird onun için; “Hayatımda gördüğüm en iyi oyuncu olduğunu kesinlikle söyleyebilirim. O her zaman herkesin üstündeydi. Ve hep de orada kalacak” tanımlamasını yapmaktan çekinmiyor.